TurkishEnglishRussianSpanishGermanFrenchItalianGreekHindiKoreanVietnameseChinese (Simplified)JapanesePersianArabic

SOSYAL MEDYA & İLETİŞİM:

Kimdir?

Trabzon’lu bir ailenin 4 çocuğundan, 13 Haziran İstanbul doğumlu olan ilk çocuğum. 5 Yılı bu şehirde geçtikten sonra, göçebe bir hayattı aslında doğduktan sonraki 9-10 yılım. 1989’da Trabzon’a yerleştik ailece ve ilk, orta öğrenimimi burada tamamladım. Sonra tam olarak tamamlanamayan lise hayatımı es geçiyorum. Nitekim 18 yıl sonra gerçek ait olduğum eğitim bölümü, yani Bilişim Teknolojileri Bölümünü başarıyla bitirip mezun olacaktım. Tam 18 yıl sonra bugün halen icra ettiğim mesleğimden diploma aldım. Önce işi öğrenip, sonra okulundan mezun oldum. Size bu terslikte bir iş var gibi gelebilir ama belki de benim hayat hikayemin biraz biraz özeti bu durum. Dj’lik serüvenime ilk olarak 1997 yılında çeşitli kulüplerde çalışarak başladım. İstanbul ve Antalya’da çeşitli zamanlarda ve mekanlarda bu işi icra ettikten sonra Trabzon’a döndüğümde müzikle alakalı farklı arayışlarım beni radyoculuğa yönlendirdi. Ne var ki dj’lik performansını sergileyeceğim bir radyo frekansı bulmak benim için hayal görünüyordu. Bir radyoda yayıncı olarak şansımı denemeye karar verdim ve Radyo Aktif‘e başvuruda bulundu. Kısa bir mülakatın ardından stajyer yayıncı olarak radyo yayın hayatına 1998 yılının Aralık ayında başlamış oldum. Teknik konulara olan hakimiyetim ile mesleğe çabuk ısınmış fakat radyonun asli ihtiyacı olan program yapımcılığı hakkında daha çok yol kat etmem gerektiğinin farkındaydım. Staj döneminin ardından Radyo Aktif’in yapım stüdyolarında çeşitli görevler aldım. Sabah yayınlarına başladığım ilk programda dinleyicilere aktardığım “Air Jordan Yere İndi” başlıklı haberi hiç unutamıyorum. Ya da bir türlü aktaramadığım mı demeliydim. Başlangıçlar zordur hep ama sonra alışıyor insan.

Radyo Aktif’teki sürecin ardından Trabzon’un farklı bir radyosu Yıldız FM‘e geçiş yaptım. Yayıncılık hayatımda o müthiş çıkışı ve popülerliği akşam saatlerinde, ortalama 4-5 saat gibi ciddi yayın süreleriyle “Bay C” adıyla yakaladım. Programın konsepti gereği adımı hiçbir şekilde telaffuz etmeyip, programa dinleyicileri tamamen özgün konularda canlı bağlantılarla dahil etmekteydim. Bay C adıyla o dönemin en popüler radyo yayıncılarından olmuş ve hatırı sayılır bir kitle tarafından programımız dinlenmeye başlanmıştı. Zaman zaman yayın saatleri konusunda rekor denemeleri bile yapmış, geceler boyunca yayınlara devam etmiştim. Keyifli ve her daim dinleyicisinin nabzını yakalayan bu tarzda istenmeyen kişiler için de her zaman hazırlıklıydım. Dinleyicilere “Kararname” adlı teaser ile uzaklaştırma ve yayınlara katılamama yasağı konulabiliyordu.

Uzun bir süre keyifli bir yayın hayatı yaşayıp, dj’lik tecrübelerini radyo yayıncılığıyla pekiştirip bu frekanstaki çalışma hayatımı tamamladıktan sonra bir süre yayın hayatına ara verdim. Aslında bir yerde zorunlu bir ara da denebilir. Sonrasında askere gitmeden hemen önce Sahil FM frekansında başladığım yayınlara tam alışmış ve dinleyici kitlemi toplamışken, askerlik çağrısıyla vatani görev için Kayseri’ye gittim. 18 aylık aranın ardından büyük bir heyecanla döndüğüm radyo kanalında program yapımcılığı adına pek de öyle iç açıcı bir durum yoktu. Yılmadan yayınlara devam edip, eski dinleyici kitlesini toparlamaya çalışsam da, geçmiş geçmişte kalmıştı ve artık yenilenmek lazımdı. Dönem dönem parlayan yayıncılık ateşi çok uzun sürmedi ve bu süreçte radyo yönetimi konusunda görevler almaya odaklandım. Sahil FM yayın koordinatörlüğünü üstlenerek, kurumun el değiştirmesi ile bu frekansa yeni bir imaj yaratmaya çalıştım. Diğer yayıncı arkadaşlarımın da katkısıyla büyük emekler sarf ederek Radyo Sahil’i önemli bir noktaya taşıdık.

Birkaç yıl sonra bu frekanstaki görevimden ayrılıp, yeniden dj’lik hayatına geri döndüm ve çeşitli plaj, tatil köyü, kulüplerde dj’lik yapmaya devam ettim. İçimdeki radyo aşkı hiç bitmediği için bir kez daha şansımı Trabzon’un o dönem en bilinen frekanslarından Radyo T‘de denemek istedim. Çok samimi bir arkadaşlık ortamında çalışma fırsatı bulmuş olsam da, maalesef vasatı geçemeyen ve kendi tarzını ortaya koyamadığım bir süreçte başarıdan da uzak geçen bu dönemi yayıncılık hayatı açısından boş bir tatmin süreci olarak yorumlayabilirim.

Uzun yıllar önce dj’liğe başladığım Akdeniz bölgesi ise her daim aklımdaydı ve 2006 yılında Antalya/Kemer‘de animatör dj olarak müzik aktivite adına çok güzel bir sezon yaşadım. Ardından döndüğüm Trabzon’da dönem dönem farklı frekanslarda yayın yapmayı yine ve yine denedim. 2007 yılında aslında çok farklı bir iş dalı olmayan stat spikerliğine Trabzonspor kulubünde başladım ve 6-7 yıllık bir süreçte H.Avni Aker Stat spikerliğini bir başka yayıncı arkadaşımla birlikte sürdürdüm. 2010-2011 Süper Lig Şampiyonu Trabzonspor‘un o dönemdeki iki stad spikerinden bir tanesiydim. Uzun süre maçlarda görev alıp, iş tecrübeme bu alanda büyük artılar kattım. 2012-2013 sezonunun ardından stat spikerliği görevinden ayrılıp, Kasım 2006 tarihinden bu yana asıl işim olan Santra Bilgisayar Ltd. Şti.‘deki bilişim işine yoğunlaştım.

Bu arada 2006 yılında ilk motorumu alarak bugünlerde 2 Teker Gezi adıyla yaptığım gezilerin ilk kıvılcımını yakmış oldum. Sonrasında 2008 yılında 2. motorum ve 2010’da da 3. motorumu almıştım. Şu an halen kullandığım motosikletim olan Yamaha TDM 900 2012 yılından bu yana bende ve 2018 yılına kadar 80.000 km’yi sadece bu motorumla yapmış bulunuyorum. Toplamda 2 teker üzerinde 100 bin km’den fazla bir yol tecrübem bulunmakta. 2014’te ilk uzun yol tecrübemi yaşadım ve 5.000 km’lik ilk Türkiye turumu gerçekleştirdim. 2015’te ise hemen hemen aynı rotayı tersten yine 5.000 km olarak tamamladım. 2016 Yılında ilk yurt dışı gezisini Tiflis/Gürcistan‘a yaptım. 2017’de ise ikinci yurt dışı seyahatimi motosikletimle İran‘a gerçekleştirdim. 5.000 km’lik bu geziden sonra 2018 yılında Rusya‘ya kendi limitlerimi de aşarak 10.000 km’lik ve 1 ay süren uzun bir motosiklet seyahati yaptım.

Radyoculuk bir kere başladınız mı hep akılda olan bir meslektir ve bırakıp, uzaklaşmanız çok zordur. Bu durumun etkisiyle yeni bir yapılanma içerisine giren, radyo hayatımın ilk tecrübelerini yaşadığım Radyo Aktif’te 2013 yılı itibariyle yeniden sabah yayınlarıyla program yapmaya başladım. Nitekim yeniden güzel bir başlangıç yapıp, keyifli bir sabah programı icra etmeye başlamıştım. Şubat 2013’ten itibaren dönem dönem bu zamana kadar sabah programlarına devam ettim. Bir dönem çok eski bir yayıncı arkadaşımla zaman zaman ortak programlar da gerçekleştirdik. Keyifli ve çok eğlenceli programlar yaptık. Her kesimden konuklarımız da oldu bu programlarda ve onlar da değer kattılar yayınlarımıza. Ödüllerimiz oldu bu başarılı yayınlar için bize sunulan ama gelin görün ki her güzel şey bitmeliydi ve bitti.

Ayrıca 2017 yılında 20 yılı aşkın yayıncılık tecrübesiyle radyo hayatına bir iz bırakmak adına kendi internet radyomu kurdum. Kendimi onun gelişmesine, büyümesine ve dünyadaki tüm gezginler adına anlamlı bir oluşum olması için çalışmaya adamış bulunmaktayım. Motosikletli bir gezgin olarak dünyanın her yerinden diğer gezgin insanları misafir edip, kendi imkanlarımla ağırlamaktayım. Onların birbirinden ilginç hikayeleri, yol tecrübelerini, müzik zevklerini ve daha birçok konuyu diğer gezginlerle paylaşabileceğimiz bir oluşum için çalışıyorum. Bu vesile ile Radio Wanderlust 1 yılı aşkın süredir 7/24 yayında ve her geçen gün büyüyen bir dinleyici kitlesine, gezgin ailesine sahip diyebilirim. Siz de bu oluşumu www.radiowanderlust.com web sitesinden ya da mobil uygulamalarımızdan takip edip, bana destek olabilirsiniz. Uzun bir yolculuğa hazırlanıyoruz ve sizi de yanımızda götürebiliriz. En azından müziklerimizle…

Şimdilerde ise Türkiye’den başlayıp, birçok ülkeyi kapsayacak uzun bir yolculuk için geri sayımdayım. Fakar bu sefer 2 teker gezi değil! Bu radikal kararların detaylarını daha sonra paylaşmayı planlıyorum. Ama şu bir gerçek ki, bu hepimize çok ama çok iyi gelecek. 🙂